www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

HARD 3D

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne

Rysunek 1: HARD 3D

Rysunek 1: HARD 3D

Specyfikacja techniczna
Pasmo częstotliwości: 8 800 … 9 300 MHz
(pasma X)
Okres powtarzania impulsów:
Częstotliwość powtarzania impulsów:
Szerokość impulsu (τ):
Czas odbioru sygnału echa:
Czas zwrotu:
Moc impulsowa: 65 W
Moc średnia: 8 W
Zasięg instrumentalny: 20 km
Rozróżnialność w odległości: 50 m; 0,5°
Dokładność / Błąd określania:
Szerokość wiązki anteny:
Liczba ech odebranych - sondowań:
Liczba obrotów anteny radaru: 40 obr/min
MTBCF:
MTTR:

HARD 3D

Ulepszona wersja HARD 3D jest trójwymiarowym radarem poszukiwania i akwizycji celów pracującym w paśmie częstotliwości X, opracowanym dla systemów SHORAD. Oryginalna wersja HARD 3D jest używana wyłącznie przez Szwedzkie Siły Zbrojne pod nazwą PS-91.

Ulepszony HARD 3D posiada zmienne tryby częstotliwości powtarzania impulsów, połączone z możliwością lokalizowania helikopterów w statycznym zawisie. Zdolność 3D do maksymalnego kąta elewacji 35° jest osiągnięta dzięki liniowej fazowanej matrycy antenowej składającej się z 16 grup anten ułożonych jedna nad drugą. Każdy z nich jest sterowany przez nowy moduł nadajnika, co pozwala na znaczne zwiększenie mocy nadawania. Dzięki temu, w połączeniu z adaptacyjnym filtrowaniem ruchomych celów, udało się niemal podwoić zasięg w porównaniu z wersją podstawową. Strategia wyszukiwania umożliwia pokrycie całego zakresu kąta elewacji 35° po dwóch obrotach, pomimo dużej prędkości obrotowej.

Ulepszony HARD 3D jest bardzo trudny do wykrycia. Zdolność ta jest zapewniona przez:

Radar jest bardzo trudny do wykrycia przez radarowe odbiorniki ostrzegawcze, a przeciwdziałanie mu za pomocą pocisków antyradarowych (ARM) jest według producenta prawie niemożliwe. Wykrywanie na małej wysokości i zdolność do ochrony elektronicznej są kluczowymi cechami dookólnego radaru HARD 3-D do wyszukiwania i akwizycji celów.

Galeria zdjęć HARD 3D

Rysunek 2: AFF Wiesel 2 z systemem uzbrojenia ASRAD