www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

AN/TPS-73

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne

Rysunek 1: AN/TPS-73

Rysunek 1: AN/TPS-73

Specyfikacja techniczna
Pasmo częstotliwości: 2,7 … 2,9 GHz
Okres powtarzania impulsów:
Częstotliwość powtarzania impulsów:
Szerokość impulsu (τ):
Czas odbioru sygnału echa:
Czas zwrotu:
Moc impulsowa: 10 kW
Moc średnia: 1,1 kW
Zasięg instrumentalny: 60 NM (≙ 111 km)
Rozróżnialność w odległości: 230 m
Dokładność / Błąd określania: 60 m ; 0,18°
Szerokość wiązki anteny: β= 1,45°, ε= 5°
Liczba ech odebranych - sondowań:
Liczba obrotów anteny radaru: 12 lub 15 Obr./min
MTBCF: 5 000 h
MTTR: 1,4 h

AN/TPS-73

AN/TPS-73 jest wielofunkcyjnym radarem pierwotnym w paśmie S, całkowicie wbudowanym w technologię półprzewodnikową, który może być wykorzystywany zarówno jako radar taktyczny kontroli ruchu lotniczego dalekiego zasięgu, jak i jako „wypełniacz luki” w zwiadzie lotniczym. Jest on połączony z monopulsującym radarem wtórnym. System ten został opracowany w celu spełnienia wymogów kontroli ruchu lotniczego w zakresie monitorowania, wykrywania, śledzenia i identyfikacji celów w środowisku, w którym występują silne zakłócenia dotyczące celów stałych i elektroniczne środki zaradcze. Zwinność częstotliwości działająca w całym paśmie częstotliwości od impulsu do impulsu przy wewnątrzimpulsowej modulowanej transmisji impulsowej wymagającej jedynie małej mocy impulsu zapewnia wysokie prawdopodobieństwo wykrycia celów w całej przydzielonej przestrzeni przy jednoczesnym ograniczeniu możliwości rozpoznania własnego miejsca radarowego. Wzmacniacz mocy nadajnika składa się z wymiennych modułów o mocy impulsowej 300 W każdy.

Powierzchnia reflektora w kształcie siatki opracowana przez firmę Alenia jako wycięcie parabolidu jest podświetlana przez dwa grzejniki, co skutkuje poprawą odporności na stałe zakłócenia celu. Może być podawany z liniową polaryzacją poziomą lub kołową. Cichy odbiornik zapewnia optymalne wykrywanie ruchomych celów i wykorzystuje elektroniczną mapę stałych celów do ustawiania progów w ośmiu filtrach dopplerowskich. Automatyczny ściągacz wykresów zarządza jednocześnie 600 potwierdzonymi lub 300 niepotwierdzonymi ścieżkami docelowymi. Aby przeciwdziałać aktywnym zakłóceniom, radar zmienia częstotliwość nośną z impulsowej na impulsową lub z grupy impulsowej na grupę impulsową i automatycznie wyszukuje częstotliwość o najmniejszych aktywnych zakłóceniach.

AN/TPS-73 jest umieszczony w jednym znormalizowanym 10-stopowym kontenerze ze standardową normą ISO, który zapewnia również miejsce na przechowywanie matrycy antenowej podczas transportu. Radar jest transportowany drogą lądową, morską i powietrzną (C-130, CH-53).

AN/TPS-73 został nabyty przez US Marine Corps (USMC) w 1990 r. i był wykorzystywany także w wojnie w Iraku. 18 radarów TPS-73 zostało dostarczonych do wojska amerykańskiego w ramach Morskiego Systemu ATC i Lądowania (MATCALS). Radar był początkowo produkowany przez Paramax (spółka zależna UniSys), później przez Lockheed Martin Tactical Defense Systems w Great Neck, Nowy Jork i Alenia SpA (Włochy). Obecnie jest on zastępowany przez radar wielofunkcyjny AN/TPS-80 „G/ATOR”.

Radar został wyprodukowany na licencji Alenia (później Selex ES, obecnie Leonardo) i sprzedawany pod nazwą Argos 73.[1]

Źródła i zasoby:

  1. Ulotka producenta (186 kByte)