www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Картотека на радиолокатори

РП-5Г

Описание на радиолокатора; избрани тактически-технически данни

Изображение 1:

Тактико-технически характеристики
носеща честота: 9 250 - 9 500 МHz
период на импулсите:
честота на повторение на импулсите: 1,8; 2; 2,2 кГц ±10%
продължителност на сондиращия импулс (τ): 0,5 µs
време на приемане:
мъртво време:
импулсна мощност: 2 · 150 кВт
средна мощност:
инструментален обхват: 30 км
разрешаваща способност по разстояние: 120 м
точността:
широчина на лъча: β= 0,8°; ε = 0,5°
необходим брой импулси от целта:
завъртания на антената:
MTBCF:
MTTR:

РП-5Г

РП-5Г е радар за точен подход на бившата компания TESLA Pardubice. Той все още е в експлоатация на много летища в Източна Европа и Азия, а източноевропейските компании предлагат много предложения за модернизация.

РП-5Г на практика се състои от два независими радара: един за курса и един за траекторията на плъзгане. Всяко отделно устройство е радар с разнообразна честота с два идентични настройващи се магнетронни предавателя. Честотното разстояние между тези предаватели е 150 MHz, а интервалът от време между двата предавателни импулса е 1 µs. Използват се три различни честоти на повторение на импулсите, които имат съотношение 9:10:11 и се повтарят на всеки три импулсни периода. Тази мярка намалява ефекта на слепите скорости в системата за потискане на фиксирани цели. Заедно с двете различни честоти на предаване не могат да възникнат слепи скорости. Междинната честота в приемниците е 30 MHz с широчина на честотната лента от 3,2 MHz. Шумовият коефициент на приемника е 8 dB.

Антените се състоят от параболични отражатели, излъчватели и поляризатори. Антената с хоризонтален курс се накланя на ±10° или ±15° от централната линия. Може да се зададе механичен наклон от -2,5° … +7,5°. Вертикално ориентираната антена за траектория на плъзгане се завърта с -1° до +9° от хоризонталата. Пълният цикъл на завъртане се извършва за приблизително 0,6 Hz, като скоростта на обновяване на данните е най-малко 1 Hz. Може да се използва линейна или кръгова поляризация. Тъй като кръговата поляризация леко потиска отраженията от разпределени хидрометеори в обемна цел (дъждовна зона), този тип поляризация позволява по-добро откриване на точкови цели (въздухоплавателни средства) в тази обемна цел.