www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Картотека на радиолокатори

Morava M10

Описание на радиолокатора; избрани тактически-технически данни

Изображение 1: Параболична антена на радара „Morava“ M10

Изображение 1: Параболична антена на радара „Morava“ M10

Тактико-технически характеристики
носеща честота: 2,7 … 2,9 GHz
период на импулсите: 1,1 … 1,4 ms
честота на повторение на импулсите:
продължителност на сондиращия импулс (τ):
време на приемане:
мъртво време:
импулсна мощност: 15 или 25 кВт
средна мощност:
инструментален обхват: 60 или 80 NM
разрешаваща способност по разстояние: < 225m
точността:
широчина на лъча: 1,3°
необходим брой импулси от целта:
завъртания на антената: 12 или 15 об/мин
MTBCF:
MTTR:

Morava M10

Първичният радар за УВД „Morava“ M10 е разработен в съответствие с препоръките на ИКАО и ЕВРОКОНТРОЛ и е произведен в Куновице (Чехия). Това е модерен радар, произведен изцяло по полупроводникова технология и работещ в S-обхвата (обозначение по IEEE) или Е-обхвата (обозначение по НАТО). Той има резервирана конструкция, която е защитена от технически повреди, което осигурява ниски разходи за поддръжка.

Радарната система „Morava“ се състои от антена с двойно извит параболичен отражател, разположена на кула, и прилежащ контейнер за оборудване с електрониката. Тя се захранва от два рупорни излъчвателя и генерира косекансквадратна диаграма на насоченост. По време на приемането антенната диаграма се разделя на висок и нисък лъч, за да се постигнат добри разстояния дори при силни смущения от фиксирани цели. Поляризаторите, интегрирани във вълноводната система и управлявани от софтуера, могат да превключват между линейна хоризонтална поляризация и кръгова поляризация, като по този начин осигуряват допълнителна ефективна защита срещу силни атмосферни смущения. Всички важни подсистеми са резервирани и гарантират непрекъсната работа дори в случай на непредвидени повреди. Въртящата се маса на антената се задвижва от два мотора, а точната позиция се предава от два прецизни оптични енкодера с точност 16 384 различни ъгъла в пълен кръг.

Предавателят е с напълно кохерентно управление и използва 12 (за обхват 60 морски мили) или 24 (за обхват 80 морски мили) въздушно охлаждани усилвателни модули. Модулната структура позволява извършването на дейности по поддръжка и замяна на модули по време на работа. Формата на предаваните импулси е последователно кратък правоъгълен импулс с продължителност 1 µs с нелинеен честотно модулиран предавателен импулс с продължителност 75 µs. Широчината на честотната лента на предавателя осигурява степен на компресия на импулса от 75 посредством специално настроен цифров филтър. И двете форми на импулсите се генерират от цифров синтезатор на честота.

Двойните суперхетеродинни приемници осигуряват висок динамичен обхват от 90 dB и разполагат със система BITE. Процесорът на радарния сигнал използва доплеровите филтри за откриване на движещи се цели и осигурява висока вероятност за откриване от 90% с изключително нисък процент на фалшиви тревоги (< 4 на оборот). Радарните данни се предоставят в ASTERIX или друг формат, ако е необходимо, и се показват на удобни за потребителя универсални дисплеи и операционни монитори, инсталирани на компютри със система Linux, които също така позволяват запис и възпроизвеждане на ситуациите във въздушното пространство и статистически анализ за по-дълъг период от време.