www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Картотека на радиолокатори

RL-2000

Описание на радиолокатора; избрани тактически-технически данни

Изображение 1: Първичен разузнавателен радар RL-2000, допълнен с вторичен моноимпулсен радар ELDIS MSSR-1, (С любезното съдействие на © 2008 ELDIS Pardubice

Изображение 1: Първичен разузнавателен радар RL-2000, допълнен с вторичен моноимпулсен радар ELDIS MSSR-1, (С любезното съдействие на ELDIS, © 2008 ELDIS Pardubice

Тактико-технически характеристики
носеща честота: 2 700 … 2 900 МHz
(честотен диапазон «S»)
период на импулсите:
честота на повторение на импулсите:
продължителност на сондиращия импулс (τ): 2·(1 µs и 45 µs)
(честота разнообразие)
време на приемане:
мъртво време:
импулсна мощност: 14 кВт
средна мощност: 2 до 2,6 кВт
инструментален обхват: 60 или 80 NM
(≙ 111 или 148 км)
разрешаваща способност по разстояние: 70 … 230 м
точността:
широчина на лъча:
необходим брой импулси от целта:
завъртания на антената:
MTBCF:
MTTR:

RL-2000

RL-2000/GCI е първичен радар за използване като радар за управление на въздушното движение за контрол на движението на въздухоплавателните средства в зоната за контрол на подхода на летище. Системата е създадена благодарение на дългогодишния опит в изграждането на граждански и военни радари в Чешката република. Тя отговаря на препоръките и стандартите на ИКАО и ЕВРОКОНТРОЛ (или ги надхвърля). Това е изцяло полупроводникова система с модулни усилвателни стъпала на предавателя и ниски разходи за поддръжка.

Радарът предлага висока стабилност при работа и използва мощна система за защита от смущения, за да осигури отлично откриване на цели до максимум 80 морски мили (≙ 148 км), без да генерира фалшиви цели. Конфигурацията на RL-2000/GCI включва интегриран метеорологичен канал за наблюдение на опасни за въздушния трафик метеорологични явления в контролната зала.

Основната конфигурация може да бъде разширена с вторичен моноимпулсен радар в режим S от типа MSSR-1. Това разширение предлага цялостно системно решение за управление в зоната за управление на терминала.

Радиолокационната система включва два паралелни канала за сигнализация, единият от които е на разположение като резервен и се включва автоматично веднага при повреда на едната система. Радарните данни на изхода се предоставят стандартно във формат ASTERIX, но при поискване могат да бъдат реализирани и други формати на данни. Разходите за поддръжка и ремонт са сведени до минимум, а усъвършенстваното дистанционно управление и контрол позволяват безпилотно използване.