www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Gözetim Radarı

96L6E “Cheese Board”

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması

Resim 1: 96L6E “Cheese Board”
© 2015 АО НПО ЛЭМЗ www.lemz.ru

Resim 1: 96L6E “Cheese Board”
© 2015 АО НПО ЛЭМЗ www.lemz.ru

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: C-bandı
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı:
Gönderim Darbe Genişliği (τ): ca. 30 µs (?)
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü:
Ortalama Güç:
Görüntülenebilir Menzil: 5 … 300 km
Menzil Çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı:
Bir Dönüşteki İsabet Oranı:
Anten Dönüş Adedi 5 veya 10 devir/dak
MTBCF: 10 000 saat
MTTR:

96L6E “Cheese Board”

96L6E “Cheese Board” önceki 36D6 “Tin Shield B” ve 76N6 “Clam Shell” radarlarının yerine geçmek üzere tasarlanmış 3-boyutlu, C-bandında çalışan bir erken uyarı- ve hedef atama radarıdır. S-300 (SA-10 “Grumble”) ve S-400 (SA-21 “Growler”) Hava Savunma Sistemleriyle birlikte çalışabilir. Sistem 3 operatörle kumanda edilebilir. 5 adede kadar operatör konsoluna sahiptir.

Faz dizi anteni 96 sıradan oluşan bir doğrusal dizidir. Azimut açısında mekanik döndürülür, yükseklik açısında ise elektronik saptırılır. Radar değişik gönderim frekanslarında darbeden darbeye ya da darbe grubundan darbe grubuna ileri geri atlayabilir, böylece aktif parazitlere ve kuvvetli yerden yansıma parazitlere karşı koruma sağlar. Esas olarak, iki çalışma modunu kullanır: Özellikle çok alçaktan seyreden hedeflere karşı anten demeti -3° ila +1.5° bir daraltılmış yükseklik açısında düşey yönde saptırılır ve bu sırada anten dakikada 5 kez döner. Bu yavaş dönüş hızı sayesinde 70 dB e kadar seviyelerde yerden yansıma parazitleri bastırılabilir. Diğer ikinci modda anten dakikada 10 kez dönerken düşey açıda -1.5° ila +20° arasında arama yapar. Üçüncü modda ise arama belirli bir sektör için yapılır.

96L6E hedeflerin menzilini, azimut- ve yükseklik açılarını ölçer ve 100 adede kadar hedefin izini otomatik görüntüleyebilir. Sınıflama dört değişik hedef için yapılır: Uçaklar, helikopterler, insansız hava araçları ve füzeler.

Taşınabilir sürümü 5 dakikadan daha bir az sürede üç kişi ile sökülebilir ve yeniden kurulabilir.

Kaynak: