www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Картотека на радиолокатори

AN/TPS-77

Описание на радиолокатора; избрани тактически-технически данни

Изображение 1: AN/TPS-77

Изображение 1: AN/TPS-77

Тактико-технически характеристики
носеща честота: 1 215 … 1 400 МHz
период на импулсите: 51,2 µs (близко разстояние)
409,6 µs (дълго разстояние)
честота на повторение на импулсите:
продължителност на сондиращия импулс (τ):
време на приемане:
мъртво време:
импулсна мощност: 19,9 кВт
средна мощност: 3,6 кВт
инструментален обхват: 5 … 250 NM (≙ 10 … 470 км)
разрешаваща способност по разстояние:
точността:
широчина на лъча: 1 … 3
необходим брой импулси от целта: ±50 m, ±0.25°
на разстояние от 250 км
завъртания на антената: 5, 6, 10 или 12 об/мин
MTBCF: > 2 000 ч.
MTTR:

AN/TPS-77

AN/TPS-77 (известен преди като AN/TPS-117) е преносим тактически разузнавателен радар с голям обсег на действие, който осигурява триизмерно разузнаване в L-обхвата. Той е мобилна версия на AN/FPS-117 и около 80% от модулите на тези два радара са идентични.

AN/TPS-77 използва електронно завъртаща се активна фазирана антенна решетка за сканиране на въздушното пространство с редица тесни антенни лъчи . Плоската антена се състои от 34 реда от 34 предавателя/приемника, всеки от които образува общ полупроводников модул, който може лесно да се сменя. Тези модули се наричат Digital Array Row Transceiver (DART) и са изградени по технологията на галиевия нитрид (GaN), която позволява по-голяма надеждност и по-дълъг очакван живот на радара при намалени експлоатационни разходи. Възбудителят и много приемни възли са разположени в платформата за електроника точно под антената.

Радарът използва разнообразни техники за потискане на смущенията. Те включват по-голяма от 10% широчина на честотната лента на предавателя, промени в честотата на импулсите, ниски странични лобове на антената с канал за потискане на страничните лобове, обработка на радарния сигнал с постоянна честота на фалшива тревога, псевдослучаен избор на честотите на повторение на импулсите и подравняване на антената, както и линейна честотно модулирана вътрешноимпулсна модулация.

Цялата електроника, заедно с работната станция на оператора и свързаните с нея комуникации, се помещават в един стандартизиран ISO контейнер. Радарът може да се управлява напълно дистанционно. Цялостният радар може да бъде преместен с транспортен самолет C-130 или да бъде натоварен на два средни камиона.

Източник: