www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

AN/TPS-70

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne

Rysunek 1: AN/TPS-70 antenna

Rysunek 1: AN/TPS-70 antenna

Specyfikacja techniczna
Pasmo częstotliwości: 2 900 … 3 000 MHz
(pasma S)
Okres powtarzania impulsów:
Częstotliwość powtarzania impulsów: 250 − 275 Hz
Szerokość impulsu (τ): 6,5 µs
Czas odbioru sygnału echa:
Czas zwrotu:
Moc impulsowa: 3,5 MW
Moc średnia: 6,2 kW
Zasięg instrumentalny: 450 km
Rozróżnialność w odległości:
Dokładność / Błąd określania:
Szerokość wiązki anteny: 1,5º
Liczba ech odebranych - sondowań:
Liczba obrotów anteny radaru: 6 obr/min
MTBCF: 600 h
MTTR: 0,5 h

AN/TPS-70

AN/TPS-70 jest przenośnym radarem fazowym 3D pracującym w paśmie S. Może on zlokalizować cele w różnych warunkach środowiskowych na odległość do 450 km. Jest to następca AN/TPS-43.

Radar może wyświetlać zarówno ekran analogowy z danymi surowymi, jak i ekran syntetyczny z danymi cyfrowymi (ścieżki). Kontrolowane przez procesor przetwarzanie danych radarowych obejmuje akwizycję danych surowych oraz danych przetwarzanych cyfrowo z różnych urządzeń radarowych, filtr do stałego tłumienia celu oraz różne filtry do celów (ścieżek). Radar taktyczny AN/TPS-70 oferuje niezawodność, czułość i dokładność nawet w warunkach skomplikowanego bałaganu i silnego echa stałego celu.

Impuls nadawczy jest modulowany wewnątrzimpulsowo za pomocą kwadraturowego kluczowania przesunięcia fazowego. Dzięki temu cele mogą być zlokalizowane nawet w obrębie 6,5 µs transmisji impulsu. Nadajnik wykorzystuje jako wzmacniacz mocy pulsowy twystron.

Antena ma 5,5 m szerokości i 2,54 m wysokości. Składa się z 36 falowodów poziomych z 98 grzejnikami szczelinowymi każdy. Seryjnie zasilane tablice antenowe są połączone i tworzą sześć różnych wąskich wzorców antenowych w części odbiorczej anteny jednocześnie o szerokości −3dB pod kątem elewacji od 2,3° do 6°. Impuls nadawczy emitowany jest z górnej połowy anteny w całym zakresie kąta elewacji od 0° do 20°. Zapewnia to obliczenie wysokości celu przy jednoczesnym wysokim czasie naświetlania i współczynniku trafienia, co wspomaga optymalne tłumienie celu stałego i rozpoznawanie celu.

AN/TPS-70 zapewnia zautomatyzowany interfejs dla cyfrowych danych radarowych zarówno w formacie wykresu jak i toru. Poza wykrywaniem celów, wyciągacz wykresów generuje mapę stałych celów, dekoduje odpowiedzi na identyfikację przyjaciela/żółtodzioba, koreluje je z pierwotnymi danymi radarowymi i filtruje zakłócenia. Dla każdego celu generowany jest raport, który jest wysyłany do stanowisk dowodzenia podłączonych do radaru. Ściągacz wykresów może automatycznie wykryć i śledzić do 500 celów. Dla każdego celu dodawane są dodatkowe informacje, takie jak identyfikacja, kurs i prędkość, a także informacja o sile sygnału echa.

Całe sterowanie systemem odbywa się za pomocą ekranu dotykowego. Ponad 100 menu pozwala na przyjazną dla użytkownika obsługę, a wszystkie ustawienia radaru mogą być wykonywane. Sytuacje krytyczne i komunikaty o błędach są wyświetlane dla operatora. Każdy radar wyposażony jest w dwa takie ekrany: jeden ekran znajduje się nad stanowiskiem sterowania radiowego, drugi z tyłu wiaty w celach konserwacyjnych.

System składa się z anteny głównej z zamontowaną na górze anteną IFF, wiaty z elektroniką oraz stanowiska operatora radiowego. Dla ułatwienia transportu oba elementy mogą być ładowane oddzielnie na ciężarówki, samoloty lub helikoptery.