www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Örnekleri - Hava Savunma Radarı

Protivnik-GE

Radar birimi, taktik-teknik özellikleri açıklaması
59N6-E radarı
(Büyütmek için tıklayınız: 330·500 piksel = 47 kByte)

Resim 1: Taşınabilir tip 3-boyutlu 59N6-E radarı

Teknik veriler
Çalışma Frekans Aralığı: D-bandı
Darbe Tekrarlama Zamanı:
Darbe Tekrarlama Frekansı:
Gönderim Darbe Genişliği (τ): yaklaşık 64 µs (darbe sıkıştırma)
Alım Süresi:
Ölü Süre:
Darbe Gücü:
Ortalama Güç:
Görüntülenebilir Menzil: 400 km ye kadar
Menzil Çözünürlüğü:
Konumlandırma Doğruluğu:
Işın demet açısı:
Bir Dönüşteki İsabet Oranı: 1 ila 3
Anten Dönüş Adedi 5 ve 10 san
MTBCF:
MTTR:

Protivnik-GE

Çok amaçlı „Protivnik-GE” (Rus tanıtım kodu: 59N6-E, kiril alfabesi ile: 59H6-E) 5. nesil 3-boyutlu radarı hedefin üç koordinatta menzil, azimut açısı ve yükseklik açısı bilgilerini saptar ve bunları hava savunma, taktik kontrol ve yöngüdüm sistemlerine aktarır veya uçuş güvenlik görevlerinde bir en-route radarı gibi çalışır. Bu radar Rusya Nishegorodsk kentinde ki Radyo Mühendisliği Bilim Araştırma Enstitüsü (NNIIRT) tarafından geliştirilmiştir. Tüm sistem iki adet romörk üzerinde çekici ile taşınabilir. Radarın menzili yaklaşık 600 km dir.

Bu radar, hem elektronik savaş hem de karmaşık parazit koşulları altında bile tüm gereksinimleri yerine getirebilir ve hava sahası uçuş durumu bilgilerini başka bir aygıta gereksinim duymaksızın doğrudan hava savunma füze istasyonlarına veya avcı uçaklarına aktarabilir. Radar 200 km yüksekliğe kadar tarama yapabildiğinden yörüngeye yakın uçan fırlatılmış uyduları da algılayabilir.

Veriler, sayısal biçimde hem yüksek çözünürlüklü renkli bir ekranda, hem de sayısal bir haritada görüntülenebilir.

Faz dizi anten her bir azimut açısında, yükseklik açısı 0 - 45° arasında ki bölgeyi elektronik olarak tarayan 18 ila 20 adet kalem demet ışıma diyagramı oluşturur. Kullanılan darbe sıkıştırma tekniği radara aktif parazit sistemlerine karşı güçlü bir koruma sağlamaktadır. Anten sistemleri bu 20 adet demetten alınan verileri 10 adet bağımsız alıcı kanalda işler. Bir alıcı kanalın arızalanarak devre dışı kalması halinde geriye kalan 18 kalem demet yeniden yapılanır (rudandancy) ve böylece bilgi kaybı önlenir. Sistemin modüler yapısı sayesinde arızalı modüller radar istasyonunda bulundurulan yedekleri ile süratle değiştirilebilir.

Bu radar serisi 1999 yılından beri üretilmektedir ve ülkenin hem hava savunma sistemine, hem de savaş alanı hava savunma birliklerinin gücüne büyük katkısı olmuştur. Radar hızlı kriz yönetim sisteminde görev yapabilir.

Kaynak: pvo.guns.ru sitesinden çeviri
Foto: Collage