www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Картотека на радиолокатори

Martello S 743

Описание на радиолокатора; избрани тактически-технически данни
Marconi Martello 743-D
(Кликнете за да увеличите снимката: 800·891 пиксел = 145 kB)

Изображение 1:

Тактико-технически характеристики
носеща честота: 1215 - 1400 МHz
период на импулсите:
честота на повторение на импулсите:
продължителност на сондиращия импулс (τ):
време на приемане:
мъртво време:
импулсна мощност:
средна мощност:
инструментален обхват:
разрешаваща способност по разстояние:
точността:
широчина на лъча:
необходим брой импулси от целта:
завъртания на антената:
MTBCF:
MTTR:

Martello S 743

Martello S 743 е радар с широк обсег на действие, работещ в L-обхвата (обозначение на IEEE) или в D-обхвата (обозначение на НАТО), с фазирана антенна решетка. Тя се състои от високопрецизни линейни антенни елементи, изрязани с лазер, които са групирани като хоризонтални масиви и подредени вертикално. Всяка група е оборудвана със собствен приемник. Чрез прецизно управление на фазата и амплитудата за всеки антенни елемент страничните лобове се поддържат на изключително ниско ниво. Антенната решетка се захранва от предавателни модули по полупроводникова технология, чийто фазов контрол позволява рязко фокусиране на лъча.

При всяко завъртане всеки височинен ъгъл се сканира веднъж, което води до цялостна косекансквадратна диаграма на насоченост на антена. Ехосигналите от припокриващите се индивидуални диаграми се свеждат до минимален брой попадения чрез обработка чрез монопулсната технология.

Процесорът за обработка на сигнали, оборудван със съвременна компютърна технология, включва различни режими на защита от смущения в зависимост от автоматично актуализираната карта на затъмнението за потискане на фиксирани цели. Доплеровата честотна обработка може също така ефективно да потисне комбинираните видове смущения, без да намалява значително обхвата. Тази обработка на сигнала се осъществява от няколко паралелно работещи процесора.

Автоматична система от тестови процедури (BITE) открива отказали модули и ги заменя автоматично с резервни заместващи модули.

Вграденият вторичен радар с обработка в режим 4 позволява корелация на първичните и вторичните данни, преди те да бъдат предадени на контролния център, както е обичайно при цифровите радари.

Същата антена е използвана в испанския радар Lanza, но е допълнена с IFF/SIF антена от INDRA.