www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Urządzenia radiolokacyjne

AN/TPS-71 (ROTHR)

Krótki opis radaru, dane techniczno-taktyczne

Rysunek 1: Długość pasma anteny do odbioru wynosi 2,6 km.

Rysunek 1: Długość pasma anteny do odbioru wynosi 2,6 km.

Specyfikacja techniczna
Pasmo częstotliwości: 5 … 28 MHz
Okres powtarzania impulsów:
Częstotliwość powtarzania impulsów:
Szerokość impulsu (τ):
Czas odbioru sygnału echa:
Czas zwrotu:
Moc impulsowa: 200 kW
Moc średnia:
Zasięg instrumentalny: 926 … 2 963 km
Rozróżnialność w odległości:
Dokładność / Błąd określania:
Szerokość wiązki anteny:
Liczba ech odebranych - sondowań:
Liczba obrotów anteny radaru:
MTBCF:
MTTR:

AN/TPS-71 (ROTHR)

AN/TPS-71Relocatable Over-The-Horizon Radar (ROTHR) to lądowy radar bistatyczny HF, Over-The-Horizon (Backscatter), który może wykrywać pozycje zarówno rakiet jak i statków wspierających jednostki taktyczne. Według uznania operatora system może być wykorzystywany do ogólnego nadzoru i śledzenia celów w określonym obszarze o szczególnym znaczeniu lub do oceny siły jednostki atakującej w tym obszarze. Wdrożenie ROTHR dotyczy nadajników, odbiorników i centrum kontroli, które są zainstalowane w standardowych kontenerach. Kontenery te mogą być łatwo transportowane do nowego miejsca drogą lądową, morską lub powietrzną. Przeniesienie nie ma wpływu na pola antenowe z przewodami zasilającymi. Nowe lokalizacje muszą być już przygotowane z całkowicie przewodowymi polami antenowymi.

System ROTHR musi stale dostosowywać się do zmieniających się warunków jonosferycznych. Warunki te są wyjaśniane przez specjalne radary pomiarowe, które mierzą wysokość warstwy odbijającej w jonosferze. Dzięki takim pomiarom radar może dostosowywać się do zmieniających się warunków jonosferycznych w dzień, w nocy lub o każdej porze roku.

Zespół radarowy składa się z trzech niezależnych zespołów: położenia nadajnika, położenia odbiornika i centrum sterowania. Pozycje nadajnika i odbiornika są ustawione w odległości od 92 do 185 km. Pozycja nadajnika zapewnia oświetlenie falami elektromagnetycznymi na polecenie centrum sterowania. Jest on również odpowiedzialny za obsługę dodatkowych radarów pomiarowych. Nadajnik jest zbudowany w technologii półprzewodnikowej i nadaje z mocą około 200 kW w paśmie częstotliwości od 5 do 28 MHz w sektorze od około 64° do odległości od 926 do 2 963 km. Rozdzielczość odległościowa jest możliwa dzięki modulacji transmitowanego sygnału z częstotliwością 25 KHz. Częstotliwość, na której odbywa się transmisja, zależy od warunków określonych w jonosferze. Pole antenowe do odbioru ma 372 pary grzejników rozmieszczonych na długości 2,58 km. Muszą one być ustawione w odległości mniejszej niż 4 cm od siebie i od końca do końca. Każda para anten ma swój własny odbiornik i własny konwerter analogowo-cyfrowy. W pozycji odbiornika tworzone są odchylane elektronicznie schematy odbioru. Odbywa się to w procesorze sygnałowym, który również oblicza odległość, ocenia częstotliwości dopplerowskie i generuje sygnały docelowe. Wykryte cele są wysyłane wraz z ich surowymi danymi i sygnałami z radarów pomiarowych do centrum kontroli w celu dalszej oceny.

ROTHR zapewnia rozpoznanie i ukierunkowanie na cel w wielu sektorach zwanych “Dwell Illumination Regions” (DIR-y), które są wybierane przez operatora. System może monitorować do 12 takich DIR-ów jednocześnie i koncentrować swoją energię przesyłową w każdym sektorze nawet przez 49 sekund. ROTHR może również działać w multipleksie z podziałem czasowym, dzięki czemu można jednocześnie śledzić samoloty i statki.

Centrum kontroli jest centrum nerwowym systemu i jest odpowiedzialne za przetwarzanie odbitych informacji docelowych. W tym centrum użytkownicy komunikują się z systemem za pośrednictwem stacji roboczych sterowanych przez podzespół do przetwarzania danych. System działa w dużej mierze automatycznie, ale w razie potrzeby system automatyczny może zostać wyłączony ręcznie. Centrum sterowania może być obsługiwane albo wspólnie w jednej z pozycji, albo oddzielnie przez radiowe łącze satelitarne. Ta ostatnia opcja konfiguracji skutkuje znacznym obniżeniem kosztów eksploatacji i konserwacji, ponieważ użytkownicy radaru mogą zdalnie sterować nim ze zdalnych miejsc.

Galeria zdjęć AN/TPS-71

Rysunek 2: Lokalizacja nadajnika

Rysunek 3: Antena nadawcza