www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Temelleri

Sahte Hedeflerin Yaratılması

Parazitlerin bir ekrandaki görüntüsü
Resim 1: Parazitlerin bir ekrandaki görüntüsü

Bu parazit türünde, daha kısa darbeler yollanarak radar alıcısının girişlerinde çok sayıda hayali hedef yaratılarak aldatma yapılır.

Resimde 135° yükseklik açısında, bir darbe-yanıt-paraziti olan, peş peşe yedi hedef işaretçiği görülüyor. Bunlar açıkça bir aldatıcı parazittir, çünkü bir anten diyagramından beklenenden daha geniştir.

Böyle aldatıcı parazitlerin maskesi özellikle darbe tekrarlama frekansı değiştirilerek kaldırılır.

Otomatik hedef tanıyabilen radar (çizit çekip çıkartıcı) bilgisayarı kapasitesinin sonuna kadar süratle işlem yapabilir. Örneğin ST 68U radarı 128 hedef işaretini otomatik işleyebilir. Bunların içinden yalnızca 32 adedini gerçek hedef gibi belirleyebilir, otomatik raporlar ve takipte tutar.

Eğer aktif işaret işleme kanalı çok sayıda hayali hedeflerle aşırı sürülürse, bazı gerçek hedef işaretçikleri kaybolabilir veya işlemci tüm hedefler için eşdeğerleşme (correlation) yapamaz.
 

100 km ye kadar „Hareketli Hedef Ayrım” + „Eşzamanlı olmayan Parazit Bastırma”

Resim 2: Parazit-koruma devrede iken bir ekran görüntüsü

Eğer parazit koruma aygıtı veya çizit çekip çıkartıcı tüm bu parazitleri süzmesinin ardından, neden bazı hedef işaretçiklerinin kaybolduğu yada neden bazı hedeflerin eşdeğerleşmediği için bir araştırma yapılması sırasında elbette dikkate değer bazı bilgilerde kaybolabilir.

Bu nedenle çoğu radarlarda parazitin gerçekleştiği yükseklik açısı bir „tetikleme darbesi” (strobe) ile tanınır. Bu „tetikleme darbesi”, bir azimut çizgisi benzeri bir çizgi (sayısal ekranlarda dikkat çeken bir renkte), yada bir PPI-ekranı çevresinde orijinal parazit işaretlinden bir kaç kilometre daha geniş kuşaklar olabilir.