www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Temelleri

Elektronik Karşı-Karşı Önlemler (ECCM)

Düşman ECM sistemleriyle savaşmak için kullanılan ECCM yönteminde iki temel unsur bulunur: Cihazlarımızın ECM-bağışıklığını güçlendirmek yada düşmanın parazit boğma ve/veya aldatma sistemlerini çökertmek. Bir sisteme tasarlanan ECCM önlemlerinin düşmana sızması, bu önlemleri ECM ye karşı savunmasız bırakabilir.

Parazit-boğucu sistemlere karşı en çok kullanılan yöntem frekansın geniş bir bantta sık sık, rasgele biçimde oradan buraya „zıplayarak” frekansının değiştirilmesidir. Bu sistemler frekans-atak (frequency-agile) olarak nitelenir. Bu durumda parazit-boğucuya gücünü frekans bandının tamamına paylaştırması seçeneği kalır, buda gücünü belli bir frekansa odaklayamamasına yol açar. Yada rasgele zıplayan işaretli takip etmesi gerekir.

Radar sistemleri ile savaşmak için kullanılan en son teknik „stealth” (gizleme) teknolojisidir. Uçaklarda uygulanmasına başlanan bu teknikte hedefin radar kesitini küçültmek için bir dizi yöntem kullanılır. Kullanılan ana yöntemler:

Bir uçakta uçak gövdesinin en önemli parçaları radarın algılmasını zayıflatmak için bu radar emici malzeme ile kaplanır.

Radar ışımasını yansıtan bazı füzelerde geliştirildi. Füze operasyonda pasif çalıştığından ESM (Electronic Support Measure) sistemleri tarafından algılanamaz ve normal olarak hedef radarın yan loblarına kilitlenir. Bu tür bir füze için karşı önlemler, yan lob güçlerini azaltmak, frekansı zıplatmak, ana radarın yakınına ancak isabet anında ana radarı tehlikeye sokmamak için yeterince uzak bir yere „aldatıcı” gözetim radarı kurmak olabilir.