www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Temelleri

Kararlılık

Yunuslama ve yanlara yatma

Resim 1: Yükseklik değişmesi ve yana yatmalar sırasında radar ışın demeti
kararsız ve kararlı

Kararlılık

Bir uçak manevra yaparken (kalkış öncesinde olduğu gibi), yani daha uçuş yapılmadan, meteoroloji radarı pilota uçuş rotasında ki bölgenin hava durumunu gösterir.

Yine, bir manevra sırasında yada uçuşun diğer evrelerinde yön belirten işaretlerinin hassasiyetini garantilemek çok önemlidir. Uçağın yükselip alçalmalarında (başka bir deyimle „yunuslamalarında”, (tilt)) veya sağa/sola yatışlarında (roll) sürdürülmesi gerekli bu kararlılığın sağlanması sırasında bir hayli sorunla karşılaşılır.

Bu gereksinimin sağlanması için uçakta bir elektromekanik servo bir düzeneğin bulunması gerekir. Derinliği olmayan dönüşler gibi yumuşak manevralarda bu sorunla başa çıkmak, uçağın belirgin yükseklik değiştirmelerine göre biraz daha kolaydır. Bu yüzden uçağın yumuşak manevraları sırasında antenin kararlılığı yatayda sabit bir tarama yaptırılarak sağlanır.

Eğer kararlılık devrede değilse ekranda uçakların yönü ve konumları binişir. Hava sahası ile ilgili olarak uçakların dikey manevraları sırasındaki konum değişimleri niyetlenenden sık sık daha fazla olmaktadır.

Gerektiğinde dikey kararlılık ayarı pilot tarafından seçilmelidir. Bu sorunlarla en çok uçağın kalkışı ve inişi sırasında karşılaşılır. Bu sistem bazı oto-pilot sistemi ile birlikte devreye girer ve ama diğer zamanlarda elle kumanda edilmesi gerekir.

Sürekli tekrarlanan girişler (toplu işlem dosyaları gibi (batch processing files)), keza gerekli girişler çağrıldığında gelecek biçimde belleğe kaydedilirler.