www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Temelleri

Squitter Modu

Bir Mod S transponder özel sorgularla sıfırlanmayan bilgileri periyodik aralıklarla gönderir. Bu tür bir „mesajın” yayınına Gelişmiş Veri Çoğuşması, Veri Patlaması (Extended Squitter) denir. Burada hava basınçölçeri ve GPS -alıcısı gibi çok sayıda havacılık aygıtları da işin içine girmektedir.

Eşzamanlama öncülü (preamble) darbesi saat referansı veri bloklarının Darbe Konum Modülasyonla (Pulse Position Modulation, PPM) kodlarının çözülmesi için gerekli olan eşzamanlaşmayı sağlar. Burada format numarası alanında gönderilen sayı ondalık 17 dir, bunun ikili formattaki karşılığı ise 10001b dir.

Eşzamanlama
öncülü
Veri bloğu
5
3
24 bits
56 bits
24 bits
DF
CA
AA
ADS-B data
PI
Saat

Resim 1: Bir ADS-B mesajının veri bloğu

Datenblock eines ADS-B Reports
Eşzamanlama
öncülü
Veri bloğu
5
3
24 bits
56 bits
24 bits
DF
CA
AA
ADS-B data
PI
Saat

Resim 1: Bir ADS-B mesajının veri bloğu

Daha sonraki veri alanındaki bilgilerin türünü belirten üç bite „Capability” ya da „CA” denilir. Sekiz değişik mesaj türü vardır. Daha sonraki 24-bitlik kısım özgün ICAO-uçak adresidir. Bundan sonra gelen 56-bitlik parça ise „CA” alanına bağımlı olarak ADS-B mesajının bilgilerini içerir.

Bu „mesaj” aşağıda ki bilgileri kapsayabilir:

Veri bloğu ICAO- uçak adresinin 24-bitlik eşlik bilgisi (Parity Information, PI) ile sonlanır.

Sanal radara ait somut bir örnek
(Büyütmek için tıklayınız PDF = 235 kByte
Resim 2: Bir sanal radarın somut bir örneğinin belgesinin ön görünümü

SBS-1

Bu mesaj basit bir alıcı tarafından alınabilir, kodu çözülebilir ve alım noktası etrafını çevreleyen bölgede uçan Mod S transponderi bulunan uçağın uçuş hareketleri „sanal radar” gibi özgün bir PC de gerçek zamanlı olarak sunulabilinir. Bu tür alıcı için www.javiation.co.uk bakınız. Bu ADS-B alıcılarının birçok kullanıcısı www.virtual-radar.de sitesinde bilgi alışverişi yapabilmek amacıyla bir araya gelmiştir.

Zürih Havaalanı çevresindeki hava trafiği internette ki radar.zhaw.ch sayfasında gerçek zamanlı olarak izlenebilir. Bu web sayfasındaki „Radar Bilgileri” sunumu Zürih Yüksekokulu öğrencilerinin Mod S transponderin ADS-B „Squitter” bilgilerini kullanarak yaptığı bir tez çalışmasıdır.