www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Temelleri

İkincil Radar

İnternet temsil önizleme

Resim 1: İnternet temsil önizleme

Klasik radar (ki bundan sonra ayrım yapabilmek amacıyla, birincil radar olarak adlandıracağız) yöntemiyle havada uçmakta olan uçakların yerini ve koordinatlarını belirleyebiliyor, fakat bunların yansıyan sinyallerinden bir dost yada düşman uçağı olup olmadığını anlayamıyorduk. Bu bilgi şöyle bir düzenleme ile alınabilir; uçaktaki transpondere (transmitter-responder = yanıt gönderici) bir sorgulama sinyali yollanır ve bu sinyal özel bir kodla transponder tarafından tetiklenerek yeniden radara yollanır. Gelen yanıt doğrudan ekranda görüntülenebilir, yada özel bir ekranda okunabilir.

Bu, aslında aynı zamanda, pilotla radyo bağlantısı vasıtasıyla belirli bir teknik veri alışverişinin yapıldığı bir iletişim yöntemidir. Fakat uçaklarının yeri belirlenirken, aynı zamanda sinyal sürelerinin ölçümü de yapıldığından, sistem, sadece tarihsel nedenlerle bir bütün olarak „radar” olarak adlandırılır.

Bu bölümde sadece İkincil Radarların Temellerinden bahsedeceğiz. Bölümde ikincil radar yöntemi, sorgulama kodları ve yanıt telegramları ve kısaca devre tekniği kapsanacaktır.