www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Temelleri

Menzil-Yükseklik Göstergesi („RHI-Scope”)

Saptırma ışını
Yükseklik çizgisi
Hedefler
Menzil çizgisi
Yerden parazit
yansıma işaretleri

Resim 2: Bir RHI radar işaretlerinin gösterimi.

Menzil-Yükseklik Göstergesi („RHI-Scope”)

Antenin yönüne uygun olarak yükseklik bulan bir cihazın (Resim.1) menzil-yükseklik göstergesinin (RHI, „Range Height Indicator”) görünümü tamamıyla farklıdır. Azimut açı bilgisi bu ekranda görüntülenmez. Saptırma ışını sol alt köşeden başlayarak ekranı bir ileriye ve geriye antenin azimut açısına eşzamanlı olarak tarar. Ufuk çizgisi en alttaki yatay çizgidir. Tam tepedeki bölge ekranın sol tarafında yer alır. Hedeften gelen yansımalar ekranda parlaklığı artarak hedefi belirten dikey yankılar (blips) olarak görüntülenir. Operatör, yüksekliği, bir yükseklik çizgisini yankının merkezine kaydırarak ölçer. Yükseklik, ya doğrudan yükseklik kadranından yada sayısal olarak okunur

Yükseklik işaretleri, yükseklik açısından faydalanılarak karmaşık bir yöntemle (yeryüzünün düz değil, kavisli oluşu nedeniyle) hesaplanarak görüntülenir. Yükseklik menzil işaretleri hedefin menzilini tayin etmek içinde kullanılır.

Bir menzil-yükseklik göstergesi, iki-boyutlu bir radar ile üç boyutu ölçebilmek için çoğu kez bir PPI-Scope ile birlikte çalıştırılır.

Radarın resimleri

Resim 2: PRW-17 Radarı „Odd Group”

Resim 3: Bir Menzil-Yükseklik Göstergesi örneği

Resim 4: Rus radar PRW-16 (“Thin Skin B”) ekran