www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Temelleri

Rüzgar Dengeleyici

Rüzgar yönü

Resim 1: Ekranda tipik denizden parazit yansımanın görüntüsü.

Rüzgar yönü

Resim 1: Ekranda tipik denizden parazit yansımanın görüntüsü.

İkinci Dünya Savaşında düşman radarlarını yanıltmak için havaya metal parçacık (chaff) bulutları saçılırdı. Bu metal parçacık bulutlarında olduğu gibi, rüzgar kuvveti hareket denizden paraziti yansımalarında da görülür. Doppler prensibi ile çalışan normal Hareket Eden Hedef Gösterge sistemleriyle, rüzgarın hızı belirli bir miktarı aşması durumunda bu parazitleri bastırmak mümkün olamamaktadır.

Bu sorunu halletmenin en kolay yolu, Hareket Eden Hedef Gösterge sisteminin evreuyumlu osilatörüne rüzgar hızının Doppler frekansına karşılık gelen bir frekansı ilave etmektir. Böylece rüzgar hızıyla hareket eden hedefler bastırılmış olur.

Rüzgarın hızı sabit kaldığı sürece bu durum bir sorun olmaz (füze güdüm radarlarında olduğu gibi). Ama anten dönmeye başlar başlamaz (hava keşif radar cihazlarında çok karşılaşılır) o zaman rüzgarın radyal hızı, antenin o anki azimut açısının sinüs değerine bağlı olarak değişir.

Rus P–12 gibi, çoktan kullanım dışı kalmış bazı radarlarda, bir ayar gerilimi gibi, evreuyumlu osilatörün frekansını bazen az bazen çok etkileyen antenin azimut açısının sinüsü değerine bağımlı, sinüs/kosinüs gerilimleri üreten bir servomotor bulunur.

Bu yöntemin karada kullanılması durumunda benzeri şekilde rüzgar hızıyla ilgisi olmayan, bazı sabit hedef parazit yansımaları görülür. Eğer bu yöntem denizden yansımalara karşı kullanılırsa, yüksek dalgalı bir denizde yerden parazit yansımaların oldukça seyrek bulunması nedeniyle bu dezavantajın etkisi azalır. Bununla beraber bu dezavantaj karada, toz bulutlarının içinde çok önemli hedeflerin gizlenebilmesi ihtimaline karşı göze alınır.