www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Temelleri

Çizit Çekip Çıkarıcı

„Çizit Çekip Çıkarma” kavramı kısmen bütün radar işaretlerinin işlenmesi sırasında kullanıldığından, bazen çizit çekip çıkarıcı isabet işlemcisi olarakta adlandırılır.

Çizit çekip çıkarıcı modülleri radar işaretlerinin işlenmesi sürecinin son bölümünde yer alır. Burada her bir video işaretlinden (analog yada çoğu kez sayısal) veri kayıtları yaratılır. Keza hedefin rotasına ve hızına ait ilave bilgilerde işlenebilir. Pratik sistem çözümleri en basit konum tayininden, sabit hedeflere ait parazit yansıma işaretlerinin bastırılma işleminde kullanılan işaret kanallarına ve değişik süzgeçlere, veri bankaları kullanılarak yapılan karmaşık izge (spectrum) kıyaslama analizlerine kadar değişmektedir.

Anten hedefi taradığı anda ki aydınlatma süresine (ışının hedef üzerinde bulunduğu süre) bağlı olarak, aynı hedefe ait bir çok yansıma darbeleri (isabetler) ortaya çıkar. Aynı hedeften, sayısallaştırma ile her bir Darbe Tekrarlama Süresi için çok sayıda menzil hücresi etkinleşir. İsabet işlemcisin görevi bu çok sayıda darbeyi (her bir hedef için 100 adet olabilir!) bir veri kaydına dönüştürmektir.

İsabet işlemcisi, her bir hedef işaretine ait uzaklık, azimut açısı, yansıma işaretli genliği ve açısal hızı gibi verilerin bulunduğu hedef raporlarını yaratır. En sık kullanılan yöntem kayan pencere yöntemidir, bununla birlikte gittikçe artan sayıda istatistiksel hesaplama yöntemleri de kullanılmaktadır.

İsabet işlemcisi keza toplam enerjiyi (bir raporda özetlenmiş bütün darbelerin toplamına ait) hesaplar ve bir rapor halinde çizit işlemciye aktarır. Bu enerji parametreleri yanlış hedef işaretlerinin bastırılmasında çok önemli bir ipucu verir.

İsabet işlemcisinin işlevleri: