www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Temelleri

V-Demet

Resim 1: Yaklaşık 30° döndürülmüş üst antene ait diyagram

Yaklaşık 30° döndürülmüş üst antene ait diyagram

Resim 1: Yaklaşık 30° döndürülmüş üst antene ait diyagram

V-Demet

V-demet anten ikilisi iki antenden meydana gelen bir yapıdır. Antenin bir tanesi yatay düzleme doğru 30° yatırılmıştır. Her iki anten birlikte bir fan pervanesi biçimli veya kosekant-kare biçimli diyagram meydana getirirler ve gönderim-alım devreleri tarafından her iki antenin birbirlerinden temiz biçimde ayrılabilmesini sağlamak için farklı iki frekansla beslenirler.

Resimdeki iki uçak, yükseklik açısı ve eğik menzili tayin eden yatay anten diyagramı ile algılanır. Fakat daha yüksekte uçan uçak bu 30° yatık anten tarafından alçaktan uçan uçaktan daha geç algılanır. Her iki uçağa ait yansımalar farklı parlaklıklarla ekranda görüntülenir. Her bir hedef iki hedef işareti olarak ekranda gözükür. Alt antenin daha açık parlaklıktaki hedef işaretleri uçakların konumlarını belirtir ve koyu işaretler (üst antenden gelen) arasındaki aralık ise yükseklik açısı ölçüsüdür.

Böylece bir ekranda ilave yükseklik tayini mümkün olabilmektedir. Bu teknoloji önceki Rus ordusunun 1949 yılında silah envanterinde bulunan P-20 „Periskop” (NATO belirteci: „TOKEN”) radar cihazında çoktan kullanılmaktaydı.

V-ışın antenler Galeri

Resim 3: AN-CPS-6B radarının antenin yerleşimi de V-demet biçimlidir

AN/CPS-6B

Resim 3: AN-CPS-6B radarının antenin yerleşimi de V-demet biçimlidir