www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Temelleri

Faz Merkezi Kaydırılmış Anten (FMKA)

Resim 1: FMKA prensibi: Faz merkezinin kaydırılması sayesinde platformun kendi hareketinden doğan etki dengelenir.

Resim 1: FMKA prensibi: Faz merkezinin kaydırılması sayesinde platformun kendi hareketinden doğan etki dengelenir.

Faz Merkezi Kaydırılmış Anten (FMKA) Uzay-Zaman Uyarlamalı radar işaretlerinin işlenmesinde kullanılan bir kavramdır. Bu teknik uçaklara ya da uzay araçlarına takılı radarların parazit ortamında hareket eden hedefleri algılama kabiliyetini iyileştirilmek için kullanılır. Bu yöntem 1950 li yılların başlarından itibaren General Electric tarafından Erken Uyarı Uçaklarına takılan borda radarlarında kullanılmaya başlandı. FMKA radarın bulunduğu platformun hareketinden kaynaklanan Doppler frekans etkisini telafi etmek için kullanılan bir teknik çözümdür. Kullanılan temel prensip uçağın öne doğru hareketini anten açıklığını (antenna apetrure) ters yönde, yani geriye doğru elektronik benzeştirerek kaydırmaktır.

Bir radarda hareket eden hedefin tanınabilmesi için iki ya da daha fazla sayıda darbe periyodundaki yankı işaretleri birbirleriyle karşılaştırılır. Bu sırada oluşan faz farklarıyla hedef tanınır. Sabit hedeflere göre hareket eden bir radarın (örneğin, Uçağa Takılı Yana Bakan Radar, SLAR) bu faz farkını otomatik tanıması mümkün değildir. Platformun hareketiyle sabit hedefler bile radara göre bir özgün radyal hıza ve bunun sonucunda bir Doppler frekansa sahip olurlar ve hareket eden hedeften ayırt edilemezler. Bu etkiyle başa çıkabilmek için radarlarda FMKA yöntemi kullanılır.

FMKA – yönteminde bir faz dizi anteninin faz merkezini uçağın uçtuğu yönün tersine kaydırmak mümkündür. Prensip olarak bir gönderim darbesi faz dizi antenin sadece öndeki yarısından yollanır. Bir sonraki darbe ise gerideki yarıdan yollanır. Bu iki darbe arasında kalan yaklaşık birkaç yüz mikro saniye gibi zaman aralığında uçak birkaç metre gibi bir küçük yol daha almıştır, böylece antenin geri yarısı ön yarıdaki bölümden yollanan ilk gönderim darbesi ile aynı noktada buluşur. Burada sağlanan üstünlük artık sabit hedeflerin uçağa göre görünür bir radyal hız kazanamamalarıdır. Bu sabit hedefler sadece Darbe Çiftinin İşlenmesi ile bastırılabilir.

Bunun sağlanması platformun yere göre hızının, Darbe Tekrarlama Frekansının (PRF) ve her bir ışıma elemanının geometrisinin birbiriyle uyumlu olmasını gerektirir. Platform hızının hesaplanmasındaki küçük sapmalar bile sonucu ciddi bir şekilde etkiler. İşaret alım evresinde bu tür mikro seviyedeki hareketleri bir ilave düzeltme yaparak anten faz merkezini dengelemek için Anten Işıma Deseninin Sayısal Biçimlendirilme üstünlükleri kullanılabilinir.