www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Temelleri

Bistatik Radar Uygulamaları

Meteorolojik gözlemler için kullanılan bistatik radarlar

Monostatik Doppler Radar ve bistatik alıcılar
(Büyütmek için tıklayınız: 1000·400 piksel = 74 kByte
Resim 1: Monostatik Doppler Radar ve bistatik alıcılar

Oberpfaffenhofen etrafında Almanya Hava ve Uzay Merkezi (DLR, Deutsche Zentrum für Luft- und Raumfahrt) tarafından, üç bistatik pasif alıcı ve bir monostatik radardan, ve yine aynı mevkide bulunan “POLDIRAD” model, gönderici ve alıcı Doppler - polarimetrik radardan meydana gelen bir bistatik radar ağı kurulmuştur. 3 adet bistatik alıcı yardımıyla 3- veya 2-boyutlu rüzgar hareketlerinin belirlenmesi günümüzün araştırma konularındandır. Bu ölçümlerin hava hareketlerinin orta ölçekte modellenmesinde girdi verileri olarak kullanılabilmesi amacıyla, rüzgar saha ölçümlerindeki hataların azaltılması için çalışmalar yapılmaktadır.

Daha fazla bilgi için: http://www.pa.op.dlr.de/
ve bu Web Sitesinin Meteoroloji Radarı bölümüne bakınız.

Bistatik radarların askeri uygulamaları
Fırlatma
rampası
CWIR
Azimut- ve
Yükseklik Açısı
Burun anteni
Kuruk anteni

Resim 2: Yarı aktif arama HAWK

Fırlatma
rampası
CWIR
Azimut- ve
Yükseklik Açısı
Burun anteni
Kuruk anteni

Resim 2: Yarı aktif arama HAWK

Keza bistatik radar yöntemi hava savunma füzelerinin yön güdümünde sıkça kullanılır.

Yarı aktif arama

Yarı aktif hedef arama çalışma şekli şöyledir: Yer kumanda istasyonundan gönderilen işaretler hedeften yansır. Bu yansıtılan işaretler füze üzerindeki alıcı tarafından alınır. Eşzamanlı füze üzerindeki alıcı yer istasyonundan gönderilen işaretleri de alır. Füze bu iki işaretden rotasını tayin eder.
(Örnek: Hawk)

Füze ile izleme

Bu yöntem füzeden bakıldığında, yani füze referans alındığında pasif bir yöntemdir. Füze, fırlatılışından başlayarak radar tarafından algılanır. Füzenin yöngüdüm komutları ve yer kumanda istasyonuna yollanan bilgiler silah sistem bilgisayarı ile birlikte bir kontrol devresi oluşturur. Uçuşun son evresinde füze, hedef borda radarını algılar ve bu bilgileri yer istasyonuna gönderir. Böylece burada daha hassas bir hesaplama yapılır ve rota yeniden düzeltilir.
(Örnek: Patriot füzeleri ve 1977 yılında servise alınan S 300P (SA-10 „Grumble”) Hava Savunma Sistemi)