www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Temelleri

Eğitim Radarlarına Bir Toplu Bakış

Resim 1: DPR-886 Darbe Radarı Semineri
Burada: Parazit işaret göndericinin bir Faz Dizi Antenle yapılandırılması

Eğitim Radarlarına Bir Toplu Bakış

Eğitim Radarları dersleri daha da zenginleştirmektedir: Öğrenciler kendi deneyimleriyle kanıtlayabildikleri teknik olayları asla unutmazlar ve teorinin anlaşılması için bir başarılı denemenin değeri ölçülemez. Bir sonraki yapılacak seçim hangi temanın öğretilmek istendiği ve (son ama en önemli) hangi aygıta maddi gücün yettiği ya da arzu edildiği üzerinedir.

Bir satıcı genellikle kendisine pazarlamak üzere verilen cihazın yeteneklerinin ne olduğunu ve bu aygıt için teknik-fiziksel olarak nelerin mümkün olmadığı hakkında bir fikir sahibi değildir. Örneğin iletişim teknolojisi gibi özel bir alanda uzmanlaşmış satıcılar bunu yapabilir. Fakat radar eğitim setleri için böyle satıcılar mevcut değildir: Her satıcı elindeki malı satmak ister, aygıtın yapabilecekleri hakkında alıcılara bir sürü vaatlerde bulunur. Bunun için tamamıyla farklı radarlara ait resimler ve teknik bilgiler dokümanlarda toparlanır ve cihaz „her derde deva“ bir ilaçmış gibi tanıtılır.

Radar Tutorial’da bir dizi radar eğitim seti tanıtılmıştır. Her bir cihaz belli eğitim amacına yönelik olarak geliştirilmiştir. Ne yazık konuların tamamını kapsayan tek bir eğitim seti yoktur.

Radar Eğitim Setlerinin genel sorunu çalışmasına izin verilen ISM (Industrial, Scientific and Medical Band) denilen frekans bandında gönderici gücünün çok sınırlanmış olmasıdır. Radar Eğitim Setlerinde kullanılmasına izin verilen frekans bantları: 2,4 GHz ila 2,5 GHz, 5,725 GHz ila 5,875 GHz ya da 24 GHz ila 24,25 GHz. Burada sunulan CW- ve FMCW- radar aygıtlarının nüvesi küçük bir yongadır: Silicon Radar GmbH tarafından geliştirilmiş TRX_024_06 bu yonga 24 GHz bandında 6 dBm (4 mW a karşılık gelen) bir gönderim gücüne sahiptir. Yonganın ikinci sorun ise genellikle yüksek fiyatıdır. Bu yonga düşük sayılarda ve genellikle müşteri isteğine göre üretildiğinden fiyatı çok pahalı olmaktadır. Bir starterkit için fiyatı 1000 € civarındadır. Bununla beraber Gürültü Radarı Eğitim Seti ilave aksesuarlara bağlı olarak 12 000 € dan başlar. DPR-886 Darbe Radarı Eğitim Seti 25 000 € nun üzerindedir (fiyatlar değişebilir).

Burada sunulan aygıtlar esas alınarak talep üzerine hem bir basit Yapay Açıklıklı Radar hem de MIMO-radar sistemi için donanım elemanları (radar alıcı-verici her biri kendi dalga biçim üreteci ve USB arayüzü gibi) ile birlikte temin edilebilir. Bu teklif en pahalı kısmı olan yazılımın öğrencilere tez konusu olarak verilebilmesi nedeniyle özellikle teknik yüksekokullar ve üniversiteler için enteresandır.

Radar Eğitim Setlerinin resim galerisi

Resim 2: Starter kit ST100: Bir CW-Radarı için geliştirme aracı. Hareket algılayıcıları, bariyer radarı ve hız ölçümleri için uygundur.

Resim 3: Skyradar Basic II - Bir FMSD eğitim radarı. Basit hedef izleme radarı, menzil- ve hız ölçümleri için uygundur. Uygun hedef modellerde her bir etkin yansıtırlık yüzeyine ait diyagramların yaratılmasında kullanılabilir.

Resim 4: Gürültü Radarı Eğitim Seti dershanenin bir panoramik görüntüsünü göstermektedir. Her kursiyer kendi alım kanalını WLAN üzerinden dizüstü bilgisayarıyla, tabletiyle veya akıllı telefonuyla yapılandırabilir ve böylece süzgeçleri, eşik değerlerini ve kazancı test edebilir.

Resim 5: Birinci Radar Eğitim Seti saf bir darbe radarıdır ve çok değişik kapsamlı faz-kodlanmış intra-darbe modülasyonunu yürütebilir. Gönderici bant genişliği ve alıcı bant genişliği serbestçe yapılandırılabilir. Ancak bu sette bir PPI- ekran desteklenmemektedir.


Resim 6: Faz Dizi Gösterici bir anten grubunun ana ışıma çizgesinin yönünde ölçülebilir değişikliklere izin verir. İlaveten anten çizgelerinin yaratılmasındaki pratik deneyimler elde edilebilir.