www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Temelleri

Yükseklik ve Denizden Yükseklik

Çok yukarılarda uçan (balonda: seyahat eden) birinin o an hangi yükseklikte uçtuğunu (balonda: seyahat ettiğini) anlaması hiçte kolay değildir. Çoğunlukla yükseklik arttıkça azalan hava basıncını gösteren bir barometre ile fikir sahibi olunur.

denizden
yükseklik
yükseklik
normal sıfır
yeryüzü

Resim 1: Yükseklik ve Denizden Yükseklik

Grafik yükseklik ile denizden yükseklik arasında ki farkı açıklamaktadır. Denizden yükseklik genellikle barometrik ölçülür ve uçuş yüksekliği deniz yüzeyinden olan yüksekliği belirtir. Yükseklik ise yer yüzüne olan dik mesafedir.
denizden
yükseklik
yükseklik
normal sıfır
yeryüzü

Resim 1: Yükseklik ve Denizden Yükseklik

Bununla ilgili olarak iki kavram kullanılır:

Çeşitli barometrik yükseklik ölçerlerin kalibrasyonu sırasında bu iki kavram arasında ki farka çok dikkat edilmelidir. Eğer hava basıncının ayar ölçüsü olduğunu kabul ediliyorsa, şunlara dikkat edilmelidir:

Yükseklik ve Denizden Yükseklik kavramları ile ilgili diğer terimler:
Aşağıdaki kelimeler denizden yükseklik ölçümünün kaynağını belirtmek için ön ek olarak kullanılır:

Yer Yüzeyine Yükseklik: Yer Yüzeyine bir uçağın yüksekliği uçak ile yer yüzeyi arasındaki dik mesafedir. Bu mesafe ortometrik denizden yükseklik ile ortometrik yükseklik, ve keza jeodetik denizden yükseklik ile jeodetik yükseklik arasındaki farka eşittir.

Hedef Üzerindeki Yükseklik: Hedef üstündeki uçağın yüksekliği (veya hedef açıklığı yada hedef dikey menzil açıklığı) uçak ile hedefin yada kitlenilen hedef noktasının yüksekliğidir.