www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Temelleri

Yükseklik Açısı

Grafikte kuzey, güney, doğu ve batı yönlerinin gösterildiği bir düzlem bulunuyor. Bu düzlem iki boyutludur. Üçüncü boyut dikey olarak bu düzlemi keser, düzlemin üzerinde kalan daha büyük parça pozitif yükseklik açısını, altta kalan ise negatif yükseklik açısını belirtir.
K   (0°)
D
G
B
M
Ufuk

Resim 1: Yükseklik açısı ε

K   (0°)
D
G
B
M
Ufuk

Resim 1: Yükseklik açısı ε

Grafik Höhenwinkel zeigt eine liegende Windrose mit den eingezeichneten Richtungen Norden. Osten, Süden, Westen. Diese Windrose kennzeichnet die zweidimensionale Ebene. Als dritte Dimension ist ein auf dieser Windrose senkrecht stehendes Dreieck gezeichnet, welches den Höhenwinkel symbolisiert. Dieses Dreieck mit einem Eckpunkt im Zentrum der Windrose schneidet senkrecht die zweidimensionale Ebene. Der unter der Windrose liegende Teil kennzeichnet die negativen Höhenwinkel, der darüber liegende größere Teil die positiven Höhenwinkel.
K   (0°)
D
G
B
M
Ufuk

Resim 1: Yükseklik açısı ε

Yükseklik Açısı

Yükseklik Açısı tespit amacıyla çalıştırılan radarlar düşey düzlemde çok dar bir ışın kullanır. Işın düşey düzlemde mekanik yada elektronik olarak noktasal hedefleri tarar. Aynı zamanda hem azimut açısını ve hem de yükseklik açısını da tespit eden radar sistemleri ise hem yatay ve hem de düşey düzlemde çok dar bir ışınla tarama yapar.

Yükseklik açısı azimut açısının aksine yatay da değil, düşey de çalışan bir açıdır. Yükseklik açısı antenin bulunduğu yatay düzlemle hedef arasında ki açıdır ve epsilon (ε) harfi ile gösterilir. Açı, radar anten düzleminin altında ise negatif, üzerinde ise pozitif işaretlidir.