www.radartutorial.eu www.radartutorial.eu Radar Temelleri

Hızın Belirsizliği

Resim 1: Bir radar sinyalinin bir izge çözümleyicideki (Spectrumanalyser) görüntüsü

Resim 1: Bir radar sinyalinin bir izge çözümleyicideki (Spectrumanalyser) görüntüsü

Hızın Belirsizliği

(Doppler ambiguity)

Bir darbe radarında gönderim frekansının modülasyonu periyodik dikdörtgen biçimli bir darbe dizisi ile yapılır. Bu sinyalin frekans izgesi (spectrum) darbe tekrarlama frekans değerine eşit aralıklarla dizilmiş taraksı çizgiler biçiminde bir izgedir. Her bir çizgi bir genlik karşılaştırması vasıtasıyla ayırt edilemez. Bir Doppler etkisi ile kaymış bir alım sinyalinin izgesi, eğer tüm izgenin kayma miktarı izgedeki çizgi aralıklarından daha küçük ise, sadece bir basit hız ölçümleri için kullanılabilir. Bu, Doppler frekansının darbe tekrarlama frekansından daha küçük olması anlamına gelir.

Doppler frekans denklemiyle vr radyal hızının kapsadığı bölge kabaca hesaplanabilir:

fPRF > |fD| = 2 · vr · ftx (1)
c0
vr < c0 · fPRF (2)
2 ftx

Bu denklem yalnızca eğer kaymanın yönü- yani hedef radara yaklaşıyor mu yoksa radardan uzaklaşıyor mu – biliniyorsa kullanılabilir. Eğer bu bilinmiyorsa bu kez hızın değerinin kabaca yarısı alınır:

vr < c0 · fPRF (3)
4 ftx

Darbe tekrarlama frekansı keza eşzamanlı basit azami menzili de (menzil belirsizliği) belirler. Eğer gönderim darbesinin süresi darbe tekrarlama frekansının süresinden çok daha küçük ise denkleme fPRF için c0 /2·Rmax konulur:

Rmax · vr < c02 (4)
8 ftx

Böylece sadece ftx gönderim frekansına bağlı olarak, hedeflerin menzil ve hızları da bir noktaya kadar kabaca ölçülebilir.